White River Manor is open tijdens lockdown in Zuid-Afrika

White River Manor is een geregistreerde essentiële dienstverlener en biedt temidden van de COVID-19-pandemie nog steeds een therapeutisch programma van wereldklasse. We hebben alle voorzorgsmaatregelen genomen om de integriteit van onze omgeving te behouden en klanten zowel voor als bij aankomst te screenen. Ook onze medewerkers worden regelmatig getest en gescreend om de veiligheid van onze klanten te waarborgen.

  Addiction Treatment, Luxe revalidatiecentrum, Mental Health

  Terugval overwinnen: 8 strategieën om opnieuw te herstellen

  Published on januari 18, 2024

  Een artikel geschreven door Renee W.

  Sinds 2013 ben ik al nuchter. Dit heb ik drie en een half jaar volgehouden, totdat ik in 2017 een terugval kreeg. Het kostte me twee jaar om opnieuw nuchter te worden. Hoewel het absoluut niet is aan te raden, is de waarheid dat een terugval soms nodig is om te begrijpen wat we moeten doen om nuchter te blijven.

  Begrijp me niet verkeerd, deze periode was voor mij verschrikkelijk, maar terugkijkend noem ik ze mijn “onderzoeksjaren”. Ik heb veel over mezelf geleerd en heb nu meer handvatten dan ooit om met mijn verslaving om te gaan.

  Een terugval hoeft geen deel uit te maken van het herstelproces. Maar als je bent teruggevallen en je je slecht voelt, weet dan dat jouw verhaal nog niet voorbij is. Je kunt namelijk herstellen en opnieuw op het juiste pad terecht komen.

  Wat is een terugval precies?

  Heb je een terugval, dan wil dat zeggen dat je weer begint met het gebruiken van middelen na een tijd te zijn gestopt. Voor veel mensen zijn “een terugval” en “misstap” twee verschillende dingen.

  Een misstap wordt vaak gezien als een kortdurende “uitglijder”, waarbij iemand misschien drinkt of gebruikt (tijdelijk), maar dan meteen stopt.

  Een terugval is wanneer iemand bewust opnieuw begint met gebruiken.

  Er zijn verschillende redenen die kunnen leiden tot een terugval. Ze worden meestal veroorzaakt door een combinatie van factoren zoals:

  • Stress
  • Verveling en afzondering
  • Omgevingssignalen, zoals mensen, plaatsen en situaties
  • Onopgeloste mentale of emotionele problemen
  • Pijn door blessures of medische problemen
  • Gebrek aan sociale steun
  • Laag zelfvertrouwen
  • Gebrek aan zelfzorg

  Soorten en fasen van terugval

  Soorten en fasen van terugval

  Een terugval begint lang voordat je gaat drinken of gebruiken.

  De eerste fase, de emotionele fase, begint wanneer je stopt met het op een gezonde manier omgaan met stress en emoties. Het kan zijn dat je je gevoelens niet deelt, jezelf afzondert van anderen en ontkent dat je problemen hebt. Op dat moment denk je misschien niet bewust aan gebruik, maar je legt wel de basis voor een terugval.

  De tweede fase van een terugval is het mentale gedeelte. Dit is het moment dat je conflicten en gevoelens van angst begint te ervaren. Je wilt misschien nuchter blijven, maar het kan ook zijn dat je begint te vechten tegen verlangens. Je kunt zelfs onbewust een terugval plannen.

  De fysieke terugval is wanneer je daadwerkelijk drugs of alcohol gebruikt. Het is belangrijk op te merken dat dit de laatste fase van een terugval is en dat de emotionele en mentale fasen altijd voorafgaan aan de fysieke fase. Niemand heeft “per ongeluk” een terugval zonder emotionele en mentale spanningen vooraf.

  Hoe je weer op het goede spoor komt na een terugval

  1. Wees lief voor jezelf

  Het is normaal om gevoelens van schaamte en schuld te ervaren en te denken: “Hoe kon ik terugvallen in drinken en gebruiken?”

  Zoals ik eerder zei, had ik in 2017 een terugval en werd pas weer nuchter in 2019. Die periode heeft bijna twee jaar geduurd. Een groot deel van waarom ik geen hulp zocht, kwam door de schaamte die ik voelde. Ik bekritiseerde mezelf dagelijks voor wat ik had gedaan. Mezelf zo slecht behandelen maakte het alleen maar erger. Het zorgde ervoor dat ik bleef drinken om die pijnlijke gevoelens te ontvluchten.

  Jezelf bekritiseren vanwege een terugval zal je alleen maar slechter doen voelen en kan ertoe leiden dat je blijft proberen die gevoelens te verzachten met middelen. Dit is het cruciale moment waarop je jezelf zou moeten behandelen alsof je je eigen beste vriend bent – met vriendelijkheid en mededogen. Dit is het moment om te erkennen wat er is gebeurd, het als een deel van je herstelproces te accepteren en opnieuw te beginnen.

  Herevalueer triggers en onderliggende problemen

  Wat leidde tot jouw terugval? Dit is een vraag die erg vaak is gesteld. In het begin wist ik het echt niet. Inmiddels ben ik erachter. Ik moest diep graven en mijn triggers opnieuw evalueren en issues aanpakken die ik had, maar waarvan ik niet wist dat ik ze had.

  Neem de tijd om te reflecteren door jezelf af te vragen welke gebeurtenissen, emoties of omstandigheden hebben bijgedragen aan jouw terugval. Een terugval overkomt je niet zomaar.

  Het kan nuttig zijn om begeleiding te zoeken bij een professionele counselor of therapeut, omdat zij getraind zijn om je te helpen onderliggende problemen te ontdekken die verslavend gedrag beïnvloeden.

  3. Zoek steun

  Weer in contact komen met je lotgenoten is een grote stap om een terugval te overwinnen. Ik schaamde me om terug te gaan naar mijn 12-stappenbijeenkomsten en mijn lotgenoten onder ogen te zien, maar juist dat heeft me geholpen. Ten eerste deed het me beseffen dat mijn verhaal niet uniek is, en het was goed om dat te horen. Zoveel mensen in mijn herstelkringen hebben ook een terugval gehad. Het horen hoe zij het overwonnen hebben, heeft mij geholpen hetzelfde te doen.

  Het opzoeken van sociale steun biedt niet alleen aanmoediging, maar ook verantwoordelijkheid. Het is gebruikelijk in 12-stappenprogramma’s om je nuchterheid te markeren met penningen. Natuurlijk zijn deze fysieke symbolen geen garantie voor nuchterheid, maar ze kunnen je eraan herinneren hoever je bent gekomen.

  4. Leer met stress omgaan

  12 tips voor een optimale mentale gezondheid

  Het ontwikkelen van je eigen persoonlijke strategieën om met stress om te gaan, zal je helpen te herstellen van een terugval. Ik heb schrijven altijd leuk gevonden, maar ik gebruik het echt als een tool om met het leven om te gaan. Het schrijven op zich is therapeutisch voor mij. Daarnaast ontdekte ik dat ik van sporten houd en gebruik dat nu ook als een copingstrategie.

  Andere gezonde manieren om stress te beheersen zijn onder andere:

  • Meditatie, yoga en/of mindfulness
  • Ga aan de slag met hobby’s die je leuk vindt
  • Praat met vrienden en familieleden
  • Kom in contact met lotgenoten
  • Houd een dagboek bij
  • Probeer aanvullende therapieën zoals acupunctuur, massage en Tai Chi

  Elk hulpmiddel dat je kunt gebruiken om stress te verminderen, je te versterken en je te helpen bij het beheersen van triggers, zal werken.

  5. Verander je omgeving/routine

  Het is veilig om te zeggen dat je je omgeving en routine moet veranderen, vooral vroeg in het herstel na een terugval. Je bent je misschien nog niet eens bewust van triggers (ik was dat zeker niet in de eerste paar maanden). Het is echter belangrijk om alle mensen, plaatsen of dingen te identificeren die kunnen bijdragen aan een nieuwe terugval.

  Voor mij betekende dit dat er bepaalde mensen waren met wie ik niet kon omgaan en bepaalde plaatsen die ik niet meer kon bezoeken.

  Een vaste routine is essentieel. Plan je dag elke ochtend (of de avond ervoor). Begin met het plannen van uur tot uur en houd je vervolgens aan je plan. Het creëren van een ondersteunende en verzorgende omgeving is van cruciaal belang voor het behoud van langdurig herstel na een terugval.

  6. Geef prioriteit aan fysieke en mentale gezondheid

  Geef prioriteit aan fysieke en mentale gezondheid

  Lichamelijke gezondheid is nauw verbonden met geestelijke gezondheid en herstel. Wanneer je de verantwoordelijkheid neemt voor je fysieke gezondheid, volgt vaak je mentale gezondheid.

  Manieren om je lichamelijke gezondheid te verbeteren zijn onder meer:

  Onderzoek toont aan dat regelmatige lichamelijke oefening aanzienlijk stress kan verminderen, de stemming kan verbeteren en de cognitie kan bevorderen.

  7. Leer van wat er is gebeurd

  Zoals ik al eerder zei, beschouw ik mijn terugvaljaren als mijn ‘onderzoeksjaren’. Ik zeg dat vandaag op een humoristische manier, maar het is waar. Ik had veel te leren. Ik moest nadenken over wat mijn terugval veroorzaakte, inclusief de emoties en gedachten eromheen.

  Zodra je beseft dat een terugval simpelweg een leermoment kan zijn, ben je klaar om die kennis te gebruiken om strategieën te ontwikkelen om vergelijkbare situaties in de toekomst te voorkomen.

  Omarm de lessen die je hebt geleerd over jezelf. Je bent nu sterker.

  8. Maak een terugvalpreventieplan

  Ik ging naar een behandelingscentrum toen ik nuchter werd in 2019, en een van de taken die ik moest doen, was het opstellen van mijn eigen terugvalpreventieplan. Het doel was om het persoonlijk op mij af te stemmen en mijn triggers, mijn copingvaardigheden en een lijst van mensen in mijn leven die konden helpen, op te nemen.

  Een terugvalpreventieplan kan beginnen wanneer je voor het eerst de stap zet om nuchter te worden. Besteed wat tijd aan het schrijven van je eigen gedetailleerde plan waarin je je triggers, hoe je ermee zult omgaan, en namen van mensen in je ondersteuningssysteem opneemt.

  Je kunt aanpassingen maken aan je plan naarmate de dagen en maanden voorbijgaan. Het belangrijkste is om een plan te hebben liggen.

  Er is hoop na een terugval.

  Er is hoop na een terugval.

  Het lijkt misschien onmogelijk om een terugval te overwinnen, maar als je alleen deze regels uit het hele artikel oppikt, is dat geweldig, want dit is het belangrijkste: Er is hoop na een terugval.

  Een terugval betekent niet dat je hebt gefaald. Je kunt er doorheen komen en weer beginnen met herstellen. Het overwinnen van een terugval is een proces en het vereist toewijding, zelfreflectie en een proactief plan voor de toekomst.

  In 2024 ben ik vijf jaar nuchter. Ik ben zo dankbaar voor mijn leven, dat ik over mijn schaamte heen ben gekomen en hulp heb gezocht nadat ik terugviel. Als ik dat niet had gedaan, weet ik niet waar ik zou zijn, maar het zou niet goed zijn.

  Je bent nooit “te ver gegaan”. Er is altijd hoop.

  Hoe White River Manor kan helpen

  White River Manor begrijpt terugval bij verslaving en zet zich in om je te helpen weer op het het juiste pad te komen.

  Gelegen in het hart van het prachtige Afrikaanse natuur, bieden we onze gasten gepersonaliseerde programma’s en luxe zorg om balans en welzijn te herstellen.

  Ons team van zeer gekwalificeerde therapeuten en medische professionals werkt samen om aangepaste behandelplannen te creëren die elke cliënt helpen om de doorbraak te bereiken die ze nodig hebben en hun herstel te beheren, zelfs lang nadat ze ons centrum hebben verlaten.

  Als jijzelf of een dierbare worstelt met verslaving of een terugval heeft ervaren, neem dan vandaag contact op met ons team om te zien hoe we kunnen helpen.

  We’re here to help

  Let’s talk

  Call now for a totally confidential, no-obligation conversation with one of our professionals.

  About A Friend